Nefrolog to lekarz zajmujący się przede wszystkim chorobami nerek i układu moczowego. Nefrolog często współpracuje z urologiem, który zajmuje się chorobami układu moczowo-płciowego. Nefrolodzy najczęściej podejmują leczenie zachowawcze. W większości przypadków jest ono częścią bardziej skomplikowanej terapii, która jest prowadzona przez specjalistów z różnych dziedzin.

 

DO PORADNI W RAMACH NFZ WYMAGANE JEST SKIEROWANIE

Skierowaniem do lekarza specjalisty nie jest karta informacyjna z leczenia szpitalnego, izby przyjęć, czy szpitalnego oddziału ratunkowego. Jeżeli w karcie informacyjnej wskazana jest kontynuacja leczenia, skierowanie powinien wystawić lekarz prowadzący leczenie pacjenta w szpitalu.

Pamiętaj! Na podstawie jednego skierowania możesz zarejestrować się tylko w jednej placówce udzielającej świadczeń w danym zakresie.Pacjenci wymagający większej niż jedna liczby porad specjalistycznych z danej przyczyny, przedstawiają skierowanie tylko przy pierwszorazowym zgłoszeniu się do wybranej poradni specjalistycznej.

 

Choroby, którymi najczęściej zajmuje się lekarz nefrolog
Kamica nerkowa – to jedna z najpopularniejszych chorób, którymi zajmuje się lekarz nefrolog. Jej istotą jest powstawanie złogów w układzie moczowym, które potocznie nazywane są kamieniami. Złogi mogą mieć różne rozmiary. Choroba może nie dawać o znać przez długi czas, aby w końcu odezwać się silnym bólem nerek i krwiomoczem.

Kłębuszkowe zapalenie nerek – podobnie jak kamica nerkowa, schorzenie to należy do najpopularniejszych schorzeń, które wymaga pomocy specjalisty nefrologa. Specyfika choroby polega na tym, że w kłębuszkach pojawia się stan zapalny. Choroba może mieć różny przebieg, zarówno ostry jak i łagodny. W wyniku ignorowania choroby lub błędnego leczenia, może dojść do zwłóknienia kłębuszków.
Niewydolność nerek – to bardzo poważne schorzenie, stanowiące dla pacjentów zagrożenie życia i wymagające leczenia nerkozastępczego czyli dializ lub w późniejszym etapie, także przeszczepu nerek.
Nefropatia cukrzycowa – czyli jedna z powikłań cukrzycy mogąca prowadzić do niewydolności nerek. Leczona jest farmakologicznie oraz wskazaniem stosowania specjalnej diety. W przypadku znacznego zaawansowania tej choroby, konieczne jest zastosowanie dializ.

Zapalenie układu moczowego – choroba, która od czasu do czasu dotyka większość z nas. Do nefrologa najczęściej dostajemy skierowanie wówczas, gdy częstotliwość jej występowania lub nasilenie objawów jest niepokojące. Zapalenie układu moczowego najczęściej łączy się z problemami z oddawaniem moczu i pieczeniem cewki moczowej.
Oprócz wyżej wymienionych, nefrolog zajmuje się także szeregiem różnych chorób wrodzonych (np. brak nerki), uszkodzeniami toksycznymi oraz nowotworami nerek. Najczęściej współpracuje z lekarzami innych specjalizacji np. urologiem, onkologiem lub diabetologiem.

 

Objawy mogące świadczyć o chorobach nerek
Wiele chorób nerek rozwija się w sposób bezobjawowy i często pokazuje swoje oblicze wówczas, gdy choroba jest już zaawansowanym stanie. Warto robić regularne badania podstawowe krwi i moczu, które już na wczesnym etapie choroby mogą zasygnalizować, że coś jest nie w porządku. Objawami sugerującymi, że z nerkami może dziać się coś niepokojącego są:
• Mocz o niepokojącej barwie, zapachu i konsystencji – mocz zabarwiony na ciemniejszy kolor, mętny o charakterystycznym zapachu amoniaku może świadczyć o rozwijającej się chorobie nerek,
• Ból w cewce moczowej podczas oddawania moczu,
• Dolegliwości w okolicy lędźwiowej podczas oddawania moczu,
• Ból poniżej żeber, zwłaszcza przy poruszaniu się,
• Utrzymujące się zmiany w moczu, np. obecność białka lub większa ilość bakterii,
• Nadciśnienie tętnicze,
• Opuchlizna wokół oczu, opuchlizna rąk i nóg,
• Niektórym chorobom może towarzyszyć gorączka, bóle głowy i nudności,