Badania tomografii komputerowej wykonywane są pod nadzorem i opisywane przez specjalistów  w zakresie radiologii. Promieniowanie  rentgenowskie  oraz odpowiednie oprogramowanie komputerowe aparatu i stacji diagnostycznej umożliwia dokładne zbadanie i ocenę struktury anatomicznej pacjenta i występujących w nich nieprawidłowości.

 

Przygotowanie do badania
Prosimy o zgłoszenie się na wizytę 15 minut wcześniej w celu wypełnienia ankiety. Ankieta dostępna jest w rejestracji głównej oraz w rejestracji Zakładu diagnostyki obrazowej.
1. Tomografia komputerowa wykonywana jest na czczo (co najmniej 6 godzin wcześniej nie należy przyjmować pokarmów stałych).
2. W celu dobrego nawodnienia organizmu na wypadek badania z użyciem środka kontrastowego zalecane jest wypicie około 1 litra płynów (woda niegazowana, słaba herbata).
3. Podczas badania dobrze mieć na sobie luźne, wygodne ubranie, pozbawione metalowych elementów, takich jak sprzączki, nity czy guziki, gdyż mogą zakłócać uzyskany obraz.
4. Przed badaniem wolno zażywać leki, ponieważ tomografia nie wpływa na ich działanie.
5. Badanie to można wykonywać w każdym momencie cyklu miesiączkowego, także w trakcie miesiączki. W przypadku badań planowanych w celu zapewnienia ochrony kobiet w ciąży przed promieniowaniem zaleca się wykonywanie badania do 10 dnia cyklu (dla uniknięcia narażenia na promieniowanie w przypadku wczesnej, nierozpoznanej ciąży).

 

UWAGA – dotyczy badań z kontrastem:
Ze względu na bezpieczeństwo wykonania badania tomografii komputerowej, bezwzględnie wymagane jest od pacjenta posiadanie aktualnego badania laboratoryjnego – poziomu KREATYNINY (EGFR). Wynik badania nie może być starszy niż 14 dni. Przy braku w/w wyników, badanie TK nie będzie wykonane.