Specjalista z dziedziny diabetologii to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem, terapią i profilaktyką cukrzycy. Dolegliwość ta została uznana za chorobę cywilizacyjną i jest coraz powszechniejsza w zachodnich społeczeństwach. Nieleczona może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, dlatego tak ważne jest, by chory był pod stałą kontrolą medyczną.

 

DO PORADNI W RAMACH NFZ WYMAGANE JEST SKIEROWANIE

Skierowaniem do lekarza specjalisty nie jest karta informacyjna z leczenia szpitalnego, izby przyjęć, czy szpitalnego oddziału ratunkowego. Jeżeli w karcie informacyjnej wskazana jest kontynuacja leczenia, skierowanie powinien wystawić lekarz prowadzący leczenie pacjenta w szpitalu.
Pamiętaj! Na podstawie jednego skierowania możesz zarejestrować się tylko w jednej placówce udzielającej świadczeń w danym zakresie.Pacjenci wymagający większej niż jedna liczby porad specjalistycznych z danej przyczyny, przedstawiają skierowanie tylko przy pierwszorazowym zgłoszeniu się do wybranej poradni specjalistycznej.

Co leczy lekarz diabetolog?
Wśród chorób leczonych przez diabetologa znajdują się różne typy cukrzycy i ich powikłania. Są to m.in.:
• cukrzyca typu I (insulinozależna) – zwykle ujawnia się już w dzieciństwie lub w czasie dorastania, wymaga stałego podawania insuliny i monitorowania poziomu glukozy we krwi, nieleczona prowadzi do śmierci,
• cukrzyca typu II (insulinoniezależna) – diagnozuje się ją najczęściej u dorosłych, choć zapada na nią coraz więcej młodych osób; powstaje w wyniku niewłaściwego trybu życia, związanego z brakiem aktywności i złym odżywianiem,
• cukrzyca ciążowa – specyficzna dla kobiet w ciąży, na ogół mija po jej rozwiązaniu,

Kiedy do diabetologa?
Miejsce, w którym gromadzi się zespół specjalistów z zakresu leczenia cukrzycy to poradnia diabetologiczna. Czym się zajmuje? Odwiedzają ją pacjenci, którzy cierpią na poniższe dolegliwości:
• przewlekłe zmęczenie i uczucie senności,
• częste oddawanie moczu,
• stałe odczuwanie pragnienia,
• utrata wagi,
• osłabienie uogólnione,
• niewyraźne widzenie.

Jeśli dotyczą Cię te objawy, powinieneś przemyśleć wizytę u lekarza diabetologa. Nieleczona cukrzyca prowadzi do groźnych powikłań, m.in. niewydolności nerek, amputacji kończyn czy udarów. Brak odpowiedniego leczenia może przyczynić się do przedwczesnej, często nagłej śmierci.
W zakres obowiązków lekarza diabetologa wchodzi również poinformowanie pacjenta o konsekwencjach zaniedbań w leczeniu, a także wsparcie w profilaktyce i terapii powikłań takich, jak np. stopa cukrzycowa.