W ramach Pracowni Endoskopowej wykonywane są następujące badania diagnostyczne:
• Kolonoskopia

 

Badanie endoskopowe całego jelita grubego, z możliwością pobierania wycinków i usuwania polipów jelita grubego. Badanie jest wykonywane w krótkim dożylnym znieczuleniu, pod nadzorem anestezjologa.
• Gastroskopia

 

Badanie endoskopowe przełyku, żołądka i dwunastnicy, z możliwością wykonania testu na obecność bakterii Helicobacter pylori i pobrania wycinków do badania histopatologicznego.

W ramach kontraktu z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim NFZ w pracowni wykonywane są badania endoskopowe – gastroskopia i kolonoskopia (na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego lub od lekarza specjalisty realizującego umowę z MOW NFZ z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej).

Ponadto w pracowni endoskopowej istnieje możlwiość wykonania badań odpłatnych – komercyjnych.

 

Informacje dla pacjentów
Godzina podana w rejestracji jest orientacyjnym czasem przyjęcia do lekarza lub wykonania zabiegu medycznego w Poradni. Wynika to ze stanu zdrowia pacjentów i zależy od przebiegu udzielania świadczeń poprzedzających wizytę, na którą pacjent oczekuje. W związku z powyższym prosimy o przybycie do Poradni na ok 15 min. przed czasem podanym przez Rejestrację i zarezerwowanie sobie odpowiedniej ilości czasu na wizytę.

 

Metody rejestracji
• telefoniczna pod numerem tel. 22 760 72 00;
• osobiście;
• poprzez osoby trzecie;

 

Odwołanie wizyty/zmiana terminu
Mając na uwadze Państwa komfort oraz oczekiwania, jak również nasze profesjonalne podejście do pracy – wymagające każdorazowego przygotowania się do umówionej wizyty, uprzejmie prosimy Państwa, o poinformowanie Poradni o odwołaniu i/lub ustaleniu nowego terminu wizyty, na dzień przed uzgodnionym terminem.
Można to zrobić w prosty sposób – dzwoniąc pod numer +48 7607 200 lub wysyłając e-mail na adres: odwolaj.wizyte@cmradzymin.pl;

 

Godziny pracy rejestracji
• poniedziałek 07.00 – 20.00;
• wtorek 07.00 – 20.00;
• środa 07.00 – 20.00;
• czwartek 07.00 – 20.00;
• piatek 07.00 – 18.00;
• sobota – nieczynne;
• niedziela – nieczynne;

PRZYGOTOWANIE DO KOLONOSKOPII
Tydzień przed badaniem prosimy o kontakt telefoniczny w celu potwierdzenia obecności na badaniu – nr 22 7607 200

Kolonoskopia jest badaniem, które wymaga oczyszczenia jelit. Im lepsze przygotowanie jelita, tym łatwiej i dokładniej można ocenić śluzówkę i wykryć niektóre patologie. W przypadku złego oczyszczenia kolonoskopia może być niemożliwa do wykonania. Oczyszczanie jelita polega na stosowaniu diety płynnej (bez pokarmów stałych), stosowaniu specjalnych preparatów przeczyszczających oraz dodatkowo piciu dużej ilości klarownych (przezroczystych płynów).

W aptekach jest kilka preparatów, które umożliwiają przygotowanie do kolonoskopii. Są to m.in.: Fortrans, Olopeg, Fleet phospho-soda. Według najnowszych wytycznych najlepsze efekty (niezależnie od zastosowanego preparatu) osiąga się, jeśli przygotowanie do kolonoskopii zakończy się na 4 godziny przed kolonoskopią (czyli część preparatu wypije się w dniu badania) Preparat należy wykupić w aptece, a receptę uzyskać od lekarza kierującego na badanie).

NA BADANIE NALEŻY ZGŁOSIĆ SIĘ Z OSOBĄ TOWARZYSZĄCĄ, KTÓRA ZAPEWNI BEZPIECZNY POWRÓT DO DOMU – OSOBA ZNIECZULANA NIE MOŻE W DNIU BADANIA PROWADZIĆ SAMOCHODU.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA SIĘ DO BADANIA

Na 7 dni przed badaniem należy:
1. Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza;
2. Osoby przyjmujące leki antyagregacyjne – typu Aspiryna, Acard, Polocard Ticlid, itp. – powinny przestać je przyjmować na 7 dni przed kolonoskopią, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który zlecił stosowanie w/w leków;
3. Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe – Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warafaryna – konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe i zmiana w/w leków na heparynę niskocząsteczkową (np. Clexane, Fraxiparyna);
4. Osoby przyjmujące leki: Xarello, Pradaxa – należy je odstawić na 24 godziny przed badaniem, po uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym leczenie;
Trzeci i drugi dzień przed badaniem:
1. Dieta lekkostrawna bez świeżych owoców, warzyw, ciemnego pieczywa i innych produktów z dużą zawartością błonnika. Nie należy spożywać w żadnej postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, kiwi, truskawki oraz pestek, siemienia lnianego i maku. Pestki i nasiona mogą przykleić się do powierzchni jelita i utrudnić badanie;
2. Ze względu na to, że przyjmowanie preparatu przeczyszczającego rozpoczyna się w południe w dniu poprzedzającym badanie, należy tak zaplanować czas, aby móc od tego momentu do czasu zgłoszenia się na badanie pozostać w domu;

 

Dzień przed badaniem:
1. Do południa dieta bez mleka, płynna – dokładnie zmiksowane zupy, tzw. zupa krem, kisiel, rosół. Nie należy pić soków owocowych i napojów gazowanych. Inne napoje można pić w dowolnej ilości;
Jeśli badanie jest wyznaczone przed południem:
a) W dniu poprzedzającym badanie w godzinach popołudniowych 14:00-15:00 należy rozpocząć picie roztworu Fortrans 1 torebka rozpuszczona w 1 litrze wody, razem 4 litry płynu na 4 saszetki. Należy pić 1 szklankę co 15 minut. W razie złej tolerancji (nudności) dopuszczalne jest wypicie 2 litrów w dniu poprzedzającym badanie i kolejnych 2 litrów wcześnie rano w dniu badania – warunek konieczny – ostatnia porcja płynu nie później niż 4 godziny przed badaniem;
b) Preparat jest niesmaczny, łatwiej jest wypić roztwór schłodzony, z dodatkiem soku z cytryny;
c) Od momentu rozpoczęcia picia roztworu nic nie jemy aż do momentu wykonania badania;
d) Można pić dowolną ilość NIEGAZOWANEJ wody, słabej herbaty, herbaty ziołowej;

 

Jeśli badanie jest wyznaczone po godzinie 12:00:
1. W dniu poprzedzającym badanie w godzinach popołudniowych 16:00-17:00 rozpocząć picie roztworu Fortrans – 2 torebki – każda rozpuszczona w 1 litrze wody (razem do wypicia 2 litry płynu). Należy pić jedną szklankę co 15 minut. Kolejne 2 litry proszę wypić rano w dniu badania (godzina 5:00-6:00), z zastrzeżeniem, iż ostatnia porcja płynu nie później niż 4 godziny przed badaniem. (Łącznie należy wypić 4 litry płynu na 4 saszetki Fortransu).
2. W trakcie picia roztworu Fortrans można pić inne płyny (woda, herbata).
3. Reakcja organizmu na przyjmowanie roztworu Fortrans będą liczna wypróżnienia, na koniec treścią płynną. W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem.

 

W dniu badania
1. Na czczo (bez żadnego jedzenia), można pić wodę niegazowaną do 4 godzin przed badaniem.
2. Stale przyjmowane leki można w tym okresie przyjąć popijając 1-2 łyżkami wody.
3. Po zakończeniu badania zalecana dieta lekkostrawna. Jeśli pojawi się dyskomfort – wzdęcie, kurczowe bóle brzucha – należy zastosować Espumisan (3x 2 tabl.) lub NO-SPA (3x 1 tabl.)

 

Po badaniu
1. Po badaniu możesz odczuwać wzdęcie i Sskurcze powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów. Po badaniu możesz odżywiać się i powrócić do normalnej aktywności życiowej tego samego dnia.
2. Jeżeli nie pamiętasz instrukcji, które lekarz przekazywał Ci po badaniu skontaktuj się z nim następnego dnia.
Informacje dotyczące stanu zdrowia, które należy zgłosić lekarzowi wykonującemu badanie:
Nasilenie objawów choroby niedokrwienia serca / Nadciśnienie tętnicze / Tętniak aorty / Skłonność do krwawień (skaza krwotoczna) / Ciąża / Krwawienie miesiączkowe występujące w dniu badania / Uczulenie na leki / Jaskra / Choroby psychiczne / Wszelkie nagłe dolegliwości w czasie badania / Osoby chore na cukrzycę powinny poinformować pracownika recepcji podczas rejestracji zapisu na badanie / Przyjmowane leki.

 

UWAGI DODATKOWE:
1. Kobiety ciężarne i matki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.
2. Prosimy o przyniesienie i pokazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej (np. kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonanych badań endoskopowych) oraz aktualnych wyników badań laboratoryjnych ! takich jak: morfologia, elektrolity, glukoza, koagulagram.
3. Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis. Wskazane jest zabranie ze sobą tych leków.
4. Przy badaniu ze znieczuleniem wynik EKG.
5. Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą w celu podpisania świadomej zgody na badanie.
6. Wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu, ponieważ czas trwania kolonoskopii u każdego pacjenta jest indywidualny i trudny do przewidzenia.
7. Osoby przyjmujące na stałe leki nasercowe, na nadciśnienie tętnicze lub astmę, w trakcie przygotowania do kolonoskopii powinny przyjmować wszystkie zalecane dawki leków (w dniu badania również!)
8. Chorzy na cukrzycę w trakcie przygotowania do kolonoskopii powinni kontrolować poziom cukru – szczególnie w przypadku złego samopoczucia; • jeśli poziom glukozy (cukru) we krwi spadnie poniżej 100mg% należy napić się słodkiego, klarownego płynu (np. soku jabłkowego, słodzonej herbaty); 
• jeżeli poziom cukru mieści się w granicach 100-200mg%, nie należy przyjmować leków przeciwcukrzycowych. 
• jeżeli poziom cukru przekracza 200mg% można zażyć zwyczajową dawkę doustnego leku, lub połowę zwyczajowej dawki insuliny. W przypadku złego samopoczucia po zażyciu leku należy ponownie skontrolować poziom cukru we krwi i w przypadku spadku poniżej 100mg% należy wypić szklankę słodkiego płynu (np. soku jabłkowego lub herbaty).
9. Pacjenci z wszczepionymi sztucznymi zastawkami serca i protezami naczyniowymi powinni przyjąć przed i po badaniu antybiotyk lub skonsultować jego przyjęcie z lekarzem wykonującym badanie.
10. W przypadku znieczulenia ogólnego (z anestezjologiem) nie należy nic jeść i pić na 6 godzin przed znieczuleniem.
11. Normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia, pod koniec treścią płynną.
12. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o telefon.
13. Jeśli lekarz zaleci do przygotowania inny preparat niż Fortrans, należy poprosić o instrukcję przygotowania od lekarza i stosować się do zaleceń na ulotce informacyjnej leku.

PRZYGOTOWANIE DO GASTROSKOPII

Tydzień przed badaniem prosimy o kontakt telefoniczny w celu potwierdzenia obecności na badaniu – nr 22 7607 200

Zaproponowane badanie ma na celu wyjaśnienie przyczyny Państwa dolegliwości i tym samym zwiększenie szansy na skuteczne leczenie, dlatego ważne jest przygotowanie się do badania.

 

GASTROSKOPIA BEZ ZNIECZULENIA:
1. Na minimum 6 godzin przed badaniem, nie należy spożywać posiłków, napojów i nie palić papierosów;
2. Leki przyjmowane na stałe należy zażyć 3 godziny przed badaniem popijając dwoma (2) małymi łykami wody;
3. Leków przeciw cukrzycowych i insuliny nie wolno zażywać w przypadku kiedy pacjent nie będzie jadł śniadania;
4. W przypadku leczenia przeciw zakrzepowego należy skontaktować się z lekarzem w celu odpowiedniego przygotowania do badania;
5. W sytuacji wykonywania gastroskopii w godzinach popołudniowych można zjeść lekkie śniadanie, zachowując 6 godzinną przerwę w jedzeniu i piciu przed badaniem;
6. Wskazane jest wykonanie badania laboratoryjnego INR i dostarczenie wyniku przed wykonaniem gastroskopii;
7. W przypadku przyjmowania leków ACARD, POLOCARD, leki należy odstawić na 7 dni przed badaniem;

 

GASTROSKOPIA ZE ZNIECZULENIEM:
1. Na minimum 6 godzin przed badaniem, nie należy spożywać posiłków, napojów i nie palić papierosów;
2. Leki przyjmowane na stałe należy zażyć 3 godziny przed badaniem popijając dwoma (2) małymi łykami wody;
3. Leków przeciw cukrzycowych i insuliny nie wolno zażywać w przypadku kiedy pacjent nie będzie jadł śniadania;
4. W przypadku leczenia przeciw zakrzepowego należy skontaktować się z lekarzem w celu odpowiedniego przygotowania do badania;
5. W sytuacji wykonywania gastroskopii w godzinach popołudniowych można zjeść lekkie śniadanie, zachowując 6 godzinną przerwę w jedzeniu i piciu przed badaniem;
6. W przypadku przyjmowania leków ACARD, POLOCARD, leki należy odstawić na 7 dni przed badaniem;
7. Jeśli badanie ma się odbyć w znieczuleniu dożylnym należy wykonać i dostarczyć wyniki badań diagnostycznych: EKG, Morfologia, Elektrolity, INF.
8. Pacjent ma obowiązek stawienia się na badanie z osobą towarzyszącą;