Urolog to lekarz zajmujący się schorzeniami układu moczowo-płciowego. Do zakresu jego działań należy leczenie pęcherza, nadnerczy, moczowodów oraz nerek. Chociaż pacjentami urologa najczęściej są mężczyźni, bo w ich przypadku układ moczowy pokrywa się częściowo z układem płciowym, urolog nie leczy wyłącznie mężczyzn, ale także kobiety. W przypadku kobiet leczenie urologiczne jest często kontynuacją leczenia ginekologicznego. Mężczyźni objęci są opieką urologa zarówno, w przypadku problemów z narządami płciowymi, jak i z układem moczowym.

 

DO PORADNI W RAMACH NFZ WYMAGANE JEST SKIEROWANIE

Skierowaniem do lekarza specjalisty nie jest karta informacyjna z leczenia szpitalnego, izby przyjęć, czy szpitalnego oddziału ratunkowego. Jeżeli w karcie informacyjnej wskazana jest kontynuacja leczenia, skierowanie powinien wystawić lekarz prowadzący leczenie pacjenta w szpitalu.

Pamiętaj! Na podstawie jednego skierowania możesz zarejestrować się tylko w jednej placówce udzielającej świadczeń w danym zakresie.Pacjenci wymagający większej niż jedna liczby porad specjalistycznych z danej przyczyny, przedstawiają skierowanie tylko przy pierwszorazowym zgłoszeniu się do wybranej poradni specjalistycznej.

 

Z jakimi schorzeniami do urologa?
Najczęstsze choroby rozpoznawane i leczone przez urologa:
• choroby nerek,
• choroby moczowodów,
• choroby męskich narządów płciowych,
• kamica układu moczowego,
• przerost gruczołu krokowego,
• choroby zewnętrznych narządów płciowych: stulejka, wodniak jądra, wnętrostwo,
• żylaki powrózka nasiennego,
• nietrzymanie moczu u kobiet
• infekcje i stany zapalne dróg moczowych,
• stany zapalne narządów płciowych
• nowotwory prostaty, jąder, nerek, pęcherza moczowego,
• zaburzenia potencji,
• zaburzenia pracy pęcherza.

 

Kiedy kobieta powinna odwiedzić urologa?
Do odwiedzenia urologa powinien skłonić chociażby częstomocz, czyli wielokrotne oddawanie niewielkich ilości moczu w ciągu dnia. Niepokojącym sygnałem powinny być także: pieczenie podczas korzystania z toalety, bóle w podbrzuszu, zmiana barwy lub zapachu moczu czy jedna z najczęstszych dolegliwości dotykających kobiety – kłopot z nietrzymaniem moczu. Zaniedbania mogą doprowadzić do rozwinięcia się chorób układu moczowo-płciowego, a przez to do znaczącego obniżenia jakości życia, także seksualnego.

 

Jak przygotować się do wizyty u urologa?
Często wizyta u lekarza, który zajmuje się chorobami intymnymi, budzi pewne obawy u pacjenta. Wiedza oraz właściwe przygotowanie rozwiewają wiele wątpliwości. Do lekarza należy przyjść z pełnym pęcherzem – od oddawania moczu należy się powstrzymać zwykle na jedną lub dwie godziny przed wizytą. Oczywistą kwestią jest zadbanie o higienę. Pamiętajmy o liście przyjmowanych leków oraz ewentualnej dokumentacji medycznej, na przykład: wynikach badań czy wypisach ze szpitali.

 

Co to jest uroflowmetria?
Uroflowmetria jest bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem przepływu moczu. Badanie to stosuje się w diagnostyce schorzeń polegających na utrudnieniu oddawania moczu. Najczęściej badanie to wykonuje się by ocenić stopień upośledzenia oddawania moczu u chorych z łagodnym przero-stem prostaty oraz w trakcie leczenia do oceny skuteczności stosowanej terapii.Badanie polega na swobodnym oddaniu moczu do urządzenia o wyglądzie zwykłej toalety. Badanie odbywa się bez obecności personelu medycznego z zachowaniem intymności. Po badaniu wykonywane jest USG aby ocenićzaleganiemoczu po mikcji. Podstawowym warunkiem, który musi być spełniony jest odpowiednie wypełnienie pęcherza moczowego. Za optymalną objętość oddanego moczu uznaje się 150 -500 ml.W celu zachowania wiarygodności wyniku uroflowmetrii, badanie należy rozpocząć tuż po pierw-szym sygnale parcia na oddanie moczu. Nie wcześniej, by uzyskać odpowiednie wypełnienie pę-cherza i siłę parcia, ale także nie później, by nie dopuścić do nadmiernego przepełnienia pęcherza.