Stomatologia dziecięca (pedodoncja) wiąże się z odpowiednim przygotowaniem małego pacjenta i właściwym przebiegiem wizyty adaptacyjnej. Są to niezwykle ważne czynniki kształtujące późniejszą postawę dziecka wobec leczenia stomatologicznego.

Istotną rolę spełnia edukacja rodziców, których prosimy, aby przed pierwszym spotkaniem przeprowadzili z dzieckiem rozmowę wyjaśniającą cel i przebieg wizyty u stomatologa.

 

UNIT ANTHOS A3 PLUS
A3 PLUS to podstawowy model rodziny unitów ANTHOS. Posiada trójpolowy, cyfrowy wyświetlacz na panelu lekarza, umożliwiającym programowanie parametrów pracy oddzielnie dla turbiny, mikromotora i skalera.
ANTHOS A3 PLUS cechuje:
- prosta obsługa,
- ergonomia,
- zwarta konstrukcja: blok spluwaczki zawieszony na fotelu pacjenta,
- fotel pacjenta o udźwigu max. 190 kg,
- wysoka jakość materiałów,

Uśmiech Twojego dziecka w centrum naszego zainteresowania
Leczenie zębów bez stresu wydaje Ci się niemożliwe? Zapraszamy do naszej Poradni Stomatologicznej wszystkie dzieci – najmłodsze, starsze i te najstarsze. To tutaj znajdą swojego ulubionego dentystę! Nasi mali Pacjenci po wizycie szybko zapominają, co to strach przed stomatologiem i śmiało przychodzą na regularne kontrole i zabiegi profilaktyczne.
Pierwsza wizyta powinna mieć miejsce, gdy wyrzynają się pierwsze ząbki, rodzice mogą uzyskać poradę, jak dbać o ich higienę. Stomatologia dziecięca zajmuje się pacjentem do uzyskania jego pełnoletności. Zdrowy uśmiech dziecka to sprawa priorytetowa dla jego rodziców. Im wcześniej dziecko zostanie objęte opieką stomatologa tym większa szansa, iż nie dojdzie do problemów z zębami i zgryzem.

 

Kiedy warto zgłosić się do stomatologa?
Odwiedź stomatologa, gdy zauważysz u siebie jeden z objawów mogących świadczyć o próchnicy, np. jeśli:
• odczuwasz dyskomfort lub ból zębów podczas gryzienia, spożywania ciepłych, zimnych albo słodkich napojów;
• odczuwasz ból zębów samoistnie, niezależnie od jedzenia;
• ból zęba jest stały, nie pozwala zasnąć, nasila się w nocy;
• w okolicy bolącego zęba powstanie obrzęk lub spod dziąsła sączy się żółta wydzielina;
• w zębach (zwłaszcza trzonowych i przedtrzonowych) są dziury o ciemnożółtym lub brązowym zabarwieniu, widoczne bądź wyczuwalne językiem;
• zauważysz na zębach ciemne przebarwienia;
• masz przebarwienia, których nie usunęło profesjonalne czyszczenie zębów u higienistki;
• czujesz niesmak w jamie ustnej lub walczysz bezskutecznie z nieświeżym oddechem;
• uśmiechając się widzisz odsłoniętą, ciemniejszą szyjkę zęba (część zęba znajdująca się najbliżej dziąsła) lub odczuwasz w tych okolicach nadwrażliwość, szczególnie na niską temperaturę;
• czujesz, że ząb jest „większy” od pozostałych, bardziej ruchomy, bolesny przy nagryzaniu;
• kawałek zęba lub założonego wcześniej wypełnienia ukruszył się tworząc ostrą, chropowatą powierzchnię, która przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu i powinna zostać skorygowana.

 

Aby uniknąć próchnicy, najlepiej kontrolować stan uzębienia regularnie co 6 miesięcy, chyba, że stomatolog zalecił większą częstotliwość wizyt.
Dlaczego akurat co 6 miesięcy? To przedział czasowy, w którym można skutecznie zapobiec konsekwencjom rozwoju nowo powstałej próchnicy: powstrzymać powiększanie się ubytku oraz przenoszenie się bakterii na kolejne zęby.

 

Wizyta dziecka u lekarza bez rodziców / prawnego opiekuna
Prosimy pamiętać, że jako specjaliści musimy być szczególnie ostrożni w podejmowaniu decyzji dotyczących leczenia u dzieci.
W związku z powyższym bardzo prosimy, aby zawsze na wizyty osoby niepełnoletnie stawiały się w obecności swoich rodziców lub opiekunów prawnych. Rozumiemy, że bywają różne wypadki losowe, jednak jesteśmy zobowiązani prawnie do tego, by wszelkich działań medycznych udzielać na podstawie zgód osób mających pieczę prawną nad dzieckiem. Niestety nie wystarcza kontakt telefoniczny i potwierdzenie rodzica taką drogą zgody na udzielenie świadczenia medycznego.

 

Nie jest to rzadką sytuacją, że kilkuletni pacjenci przychodzą na pierwszą wizytę z Babcią, starszym rodzeństwem lub np. koleżanką. Niestety musimy wówczas odmówić podejmowania działań leczniczych do czasu, aż dziecko pojawi się ze swoim opiekunem prawnym.