Poradnia wykonuje diagnostykę i leczenie w trybie ambulatoryjnym. Wykonuje drobne zabiegi chirurgii onkologicznej: usunięcie zmian barwnikowych, brodawek, łagodnych zmian tkanki tłuszczowej.
Rozwijająca się choroba nowotworowa może być przyczyną objawów powodujących szybkie poszukiwanie pomocy lekarskiej (np. krew w stolcu), może być też przyczyną objawów wyraźnie dostrzegalnych (zmiany w wielkości, kolorystyce czy też kształcie znamienia na skórze, wyczuwalny guz w piersi) lub może wywoływać zespół objawów, którym nie poświęca się początkowo większej uwagi, a nawet są długo lekceważone (chrypka, utrata wagi, podwyższona temperatura, przewlekłe zaparcia czy biegunki i wiele innych).

Nie muszą to być objawy chorób nowotworowych, ale są dowodem na to, że coś w organizmie funkcjonuje nie tak, jak powinno. W trosce o własne zdrowie i o efektywność ewentualnego leczenia, jeśli będzie ono potrzebne, powinien je zbadać lekarz, tak szybko, jak jest to tylko możliwe.

 

Jak się przygotować do pierwszej wizyty?
Wizyta u onkologa to nie wyrok śmierci – choć w większości przypadków łączy się ona z uściśleniem rozpoznania i początkiem trudnego leczenia. Warto pamiętać, że onkolog przyjmuje pacjentów bez skierowania. Aby zapisać się na konsultację u specjalisty z zakresu onkologii nie potrzebujesz żadnego specjalnego druku.

Aby pacjent mógł świadomie uczestniczyć w procesie leczenia musi usłyszeć i dobrze zrozumieć diagnozę. Obowiązkiem lekarza-onkologa, który przekazuje tę informację, jest wytłumaczenie jej znaczenia oraz przedstawienie choremu w możliwie najprostszy sposób istoty choroby. Pacjent ma prawo domagać się takiej wiedzy od lekarza. Nie chodzi tu o nazwę czy typ histopatologiczny guza, ale również opisanie konkretnej sytuacji chorego.

 

Kiedy należy udać się do lekarza
Wcześnie rozpoznany nowotwór złośliwy jest w większości przypadków całkowicie wyleczalny.
Sygnały alarmowe:
1. wystąpienie nietypowego krwawienia lub wydzieliny z naturalnych otworów ciała lub brodawek sutkowych,
2. pojawienie się guzka lub zgrubienia w sutku lub innych miejscach,
3. zmiany kształtu, wielkości lub koloru brodawek sutkowych, znamion albo brodawek na skórze,
4. utrzymywanie się przez dłuższy czas owrzodzeń lub ran,
5. przedłużające się zaburzenia w oddawaniu stolca (biegunki, zaparcia) lub moczu,
6. długotrwałe zaburzenia trawienia, uczucie ciężkości w żołądku po spożyciu pokarmów lub trudności w połykaniu,
7. chrypka lub kaszel utrzymujące się bez wyraźnej przyczyny.
Niezwykle istotne dla wczesnego wykrywania nowotworów jest skrupulatne wykonywanie zalecanych okresowych badań kontrolnych. Mają one na celu wykrycie choroby w jej fazie bezobjawowej, czyli przedklinicznej. Niestety w Polsce nadal chorzy zgłaszają się do lekarza za późno, w znacznie zaawansowanym stadium choroby.

 

Szybka Terapia Onkologiczna DiLO
Zielona karta to inaczej karta diagnostyki i leczenia onkologicznego – w skrócie DiLO. Została wprowadzona w 2015 r. wraz z przepisami usprawniającymi leczenie raka, czyli tzw. pakietem onkologicznym.
Kartę możemy dostać w poradni rodzinnej, specjalistycznej lub w szpitalu. Zawsze musi to być placówka, która ma kontrakt z NFZ. Nie dostaniemy więc karty w prywatnym gabinecie lekarskim.

Szybka ścieżka onkologiczna – kliknij po szczegóły